Ungdommens storslaaede Frihedsstævne

Film museum/danmark-paa-film Se Filmen

1945, 1 min., Speak

Gunnar Nu Hansen rapporterer fra Ungdommens Frihedsstævne 17. maj 1945, hvor 75.000 unge mødes på Grønttorvet i København for at fejre Danmarks og Norges befrielse. På talerstolen er Svend Methling, som læser en prolog af Poul Sørensen, folketingsmedlem Alvilda Larsen (DKP), der hylder ungdommens indsats i modstandsbevægelsen og pastor Harald Sandbæk i brigadeuniform, der taler om kirkens kamp og hylder de tapre danske kvinders indsats.

Emneord: Befrielsen, Unge, 1940-1949

Medvirkende: Svend Methling, Alvilda Larsen, Harald Sandbæk

Produktion: Dansk Film Co.

Filmtype: Dokumentariske optagelser

Se alle credits i Filmdatabasen

Vis transskription

Sådan laver du et klip

  • Find det sted i filmen, hvor du ønsker at starte dit klip, og tryk ”Start klip”.
  • Når du ønsker at afslutte klippet, trykker du ”Slut klip”.
  • For at se klippet, tryk ”Se klip”. 
  • Hvis du er tilfreds med klippet, trykker du ”Opret klip”.

Når klippet er oprettet, har du mulighed for at placere klippet geografisk i Danmark. Brug danmarkskortet til at placere klippet. Kun klip med stedsangivelse bliver lagt på sitet.

Du behøver kun angive navn og e-mailadresse, hvis du ønsker dit klip skal være en del af sitet.

Du kan frit sende, dele og i de fleste tilfælde indlejre klippet på din Facebookside, hjemmeside, blog eller andet. 

God fornøjelse.

Transskription

Ungdommens frihedsstævne på Grønttorvet i København blev en enestående oplevelse. Omkring 75.000 af storbyens ungdom fejrede Danmarks og Norges befrielse.

Svend Methling læste en prolog af Poul Sørensen om den ild hos den danske befolkning, der til sidst slog ud i lys lue.

Folketingsmedlem Alvilda Larsen talte om besættelsen, der havde kaldt på ungdommens kræfter. Sagde bl.a., at ungdommens indsats i frihedskampen var en garanti for fremtidens Danmark.

Pastor Harald Sandbæk i brigadeuniform talte om kirkens kamp, mindede de faldne kammerater og talte om den tapre danske.

Så tændtes faklerne. Gnisterne funklede og blussede i majnatten. Og i skæret af 4.000 fakler drog ungdommen til Christiansborg Slotsplads for at bringe en hilsen og hyldest til regering og rigsdag.

Vi har brug for din viden

Hvis du har viden om et sted, en person, eller andet i filmen, som ikke findes på kortet, så kan du selv lave et klip og skrive din egen historie. Dit klip kan blive en del af kortet her, og du kan dele det med andre.

Sådan gør du

  1. Lav et nyt klip ved at trykke her
  2. Tilføj mere information til klippet såsom dato, personer eller sted

Du er også velkommen til at tilføje en kommentar med din historie

Kommentarer

Der er ingen kommentarer. Vær den første til at kommentere

Tilføj kommentar

Din kommentar skal godkendes, før den kommer på sitet.
Har du tekniske problemer? Se Spørgsmål og svar.
Ønsker du at købe en kopi af filmen eller klippet kontakt filmarkivet@dfi.dk.

Tak for kommentaren

-----------------------------------------------