Med rugbrød til Læsø
Aksel Hald-Christensen tager sin familie på ferietur til Læsø i deres Folkevognsrugbrød for at opleve den særlige natur på øen. Ved afsejlingen fra Frederikshavn skimtes skoleskibet Georg Stage. De besøger byerne, de berømmede tanggårde - bl.a. en firlingegård i Bangsbo, Rønnerne, Museumsgården, Højsande, Hals Kirkeruin og kirkerne på øen. Saltsydningen på øen er på dette tidspunkt nedlagt på grund af den ødelæggelse af naturen, som den afstedkom og gennem rejsen vises hvorledes Læsø igen er blevet frodig. Gennem filmen filmes og beskrives den diverse natur på øen som har både klitter som ved Vesterhavet, lyngområder, flyvesand og skove. En særlig tradition på Læsø er, at landbruget nedarves af kvinderne. Fiskeriet og landbruget beskrives også kort, hvor der nævnes at mændene stod for fiskeriet og landbruget var kvindernes.
Denne film kan desværre ikke indlejres på andre hjemmesider pga. rettigheder.
Instruktør: Aksel Hald-Christensen
Fotograf: Aksel Hald-Christensen
Filmtype: DK/Dokumentarfilm
Sådan laver du et klip
- Find det sted i filmen, hvor du ønsker at starte dit klip, og tryk ”Start klip”.
- Når du ønsker at afslutte klippet, trykker du ”Slut klip”.
- For at se klippet, tryk ”Se klip”.
- Hvis du er tilfreds med klippet, trykker du ”Opret klip”.
Når klippet er oprettet, har du mulighed for at placere klippet geografisk i Danmark. Brug danmarkskortet til at placere klippet. Kun klip med stedsangivelse bliver lagt på sitet.
Du behøver kun angive navn og e-mailadresse, hvis du ønsker dit klip skal være en del af sitet.
Du kan frit sende, dele og i de fleste tilfælde indlejre klippet på din Facebookside, hjemmeside, blog eller andet.
God fornøjelse.
Se andre klip
Vi har brug for din viden
Hvis du har viden om et sted, en person, eller andet i filmen, som ikke findes på kortet, så kan du selv lave et klip og skrive din egen historie. Dit klip kan blive en del af kortet her, og du kan dele det med andre.
Sådan gør du
- Lav et nyt klip ved at trykke her
- Tilføj mere information til klippet såsom dato, personer eller sted
Du er også velkommen til at tilføje en kommentar med din historie
Kommentarer
Svend Raun .
29-10-2017
En rigtig god film om min fødeø det er som jeg husker den , mange tak til fotografen som har foreviget en svunden tid .
hans henrik stoklund tramsen
27-11-2017
dejligt at se en tur rundtt på Læsø,min mors fødeø
der har jeg holdt alle mine ferier som barn hos min mormor og morfar
Min Morfar Åge Stoklund er kusken i den lyse jakke på turen til hornfiskerøn med hestevogn
En tur jeg har været med på mange gange
John D. Gunst
08-01-2018
Dejlig film! Hvem er fotografen og speakeren?
ina ravnkilde pedersen (møller)
09-01-2018
jeg rejste fra øen i 61, og filmen er sådan jeg husker den, dejligt at se igen. jeg voksede op i præstegården i Byrum.
Redaktionen
09-01-2018
Kære John D. Gunst
Tak for kommentar. Det er Aksel Hald-Christensens private optagelser, så han er også fotograf og speaker. Hidtil har han ikke været krediteret herfor, men det er nu rettet.
Mvh Maria Berendt Oldhøj Nielsen
Nils Hemmeth
11-01-2018
Læsø Museum oplyser, at filmen er optaget i sommeren 1960
Redaktionen
12-01-2018
Kære Nils Hemmeth
Tak for kommentar. Årstallet er hermed tilføjet til filmen.
Mvh Maria Berendt Oldhøj Nielsen
Tilføj kommentar
Tak for kommentaren
-----------------------------------------------