Kongen og Dronningens Ankomst til Odense
Kongefamilien med Kong Christian X og Dronning Alexandrine i spidsen ankommer til Odense ombord på kongeskibet Dannebrog. Officiel modtagelse. Formation af flyvere H.M.II (Heinkel He 8) fra Marinens Flyvevæsen, kommer flyvende op over Gamborg Fjord og lander på vandet ved Ronæs. I en af maskinerne befinder sig Prins Edward af Wales, der skal holde ferie på Wedellsborg under private former. Pressefotografering på slottets trappe, hvor Kronprins Frederik IX ses.
Emneord: Kongefamilien, Kongeskibet Dannebrog, Flyvemaskiner, Herregårde, Odense, 1930-1939
Medvirkende: Kong Christian X, Dronning Alexandrine, Kong Frederik IX
Fotograf: Otto Nørmark
Produktion: Nordisk Films Kompagni
Filmtype: Dokumentariske optagelser
Sådan laver du et klip
- Find det sted i filmen, hvor du ønsker at starte dit klip, og tryk ”Start klip”.
- Når du ønsker at afslutte klippet, trykker du ”Slut klip”.
- For at se klippet, tryk ”Se klip”.
- Hvis du er tilfreds med klippet, trykker du ”Opret klip”.
Når klippet er oprettet, har du mulighed for at placere klippet geografisk i Danmark. Brug danmarkskortet til at placere klippet. Kun klip med stedsangivelse bliver lagt på sitet.
Du behøver kun angive navn og e-mailadresse, hvis du ønsker dit klip skal være en del af sitet.
Du kan frit sende, dele og i de fleste tilfælde indlejre klippet på din Facebookside, hjemmeside, blog eller andet.
God fornøjelse.
Se andre klip
Vi har brug for din viden
Hvis du har viden om et sted, en person, eller andet i filmen, som ikke findes på kortet, så kan du selv lave et klip og skrive din egen historie. Dit klip kan blive en del af kortet her, og du kan dele det med andre.
Sådan gør du
- Lav et nyt klip ved at trykke her
- Tilføj mere information til klippet såsom dato, personer eller sted
Du er også velkommen til at tilføje en kommentar med din historie
Kommentarer
Der er ingen kommentarer. Vær den første til at kommentere
Tilføj kommentar
Tak for kommentaren
-----------------------------------------------