Døgnet rundt med D.S.B.
Ud og se med DSB. Fra klokken 00 til 24:Kl. 1: Stempler på damplokomotiv efterses.Kl. 2: Nattoget kører afsted. Post sorteres i postvogn.Kl. 3: Hallen på Københavns Hovedbanegård rengøres.Kl. 4: Sikkerhedstjenesten tilser spor. Tog passerer spor.Kl. 5: Togvogne rengøres udvendigt og indvendigt.Kl. 6: Kødvogn ankommer til Kødbyen med slagtede svin.Kl. 7: Et tog fyldt med vinkende børn forlader Hovedbanegården.Kl. 8: S- tog ankommer til perron, og de rejsende myldrer ud.Kl. 9: Administrativt arbejde i Statsbanernes Generaldirektorat i Sølvgade.Kl. 10: Arbejde i Centralværkstedet. Personale i kantinen.Kl. 11: Sporarbejde.Kl. 12: Mindelund på volden i Fredericia med navne på personer, der mistede livet i tjenesten.Kl. 13: Storebæltsoverfarten. Ventende passagerer, færgen sejler afsted, passagerer på dækket, ankomst.Kl. 14: Fredericia Station: Tog ankommer og mylder af passagerer på perronen.Kl. 15: Prøvekørsel af ombygget lokomotiv.Kl. 16: Transport af brunkul og tørv.Kl. 17: Fragt af gods.Kl. 18: Bevogtet jernbaneoverskæring.Kl. 19: Sortering af pakker.Kl. 20: Sejlende Storebæltsfærge. Maskinrummet.Kl. 21: Natpersonale overvåger togdriften..Kl. 22: Billetkontor på Københavns Hovedbanegård. Salget gøres op.Kl. 23: En ældre mænd får hjælp, selv om billetkontoret er lukket.Kl. 24: Damplokomotiv kører ind på station.
Denne film kan desværre ikke indlejres på andre hjemmesider pga. rettigheder.
Emneord: DSB, Tog, Jernbaner, 1940-1949, Infrastruktur, Transport
Instruktør: Emil Terkelsen
Manus: Emil Terkelsen
Fotograf: Poul Eibye
Produktion: Poul Eibyes Filmsteknik
Filmtype: DK/Dokumentarfilm
Sådan laver du et klip
- Find det sted i filmen, hvor du ønsker at starte dit klip, og tryk ”Start klip”.
- Når du ønsker at afslutte klippet, trykker du ”Slut klip”.
- For at se klippet, tryk ”Se klip”.
- Hvis du er tilfreds med klippet, trykker du ”Opret klip”.
Når klippet er oprettet, har du mulighed for at placere klippet geografisk i Danmark. Brug danmarkskortet til at placere klippet. Kun klip med stedsangivelse bliver lagt på sitet.
Du behøver kun angive navn og e-mailadresse, hvis du ønsker dit klip skal være en del af sitet.
Du kan frit sende, dele og i de fleste tilfælde indlejre klippet på din Facebookside, hjemmeside, blog eller andet.
God fornøjelse.
Se andre klip
Vi har brug for din viden
Hvis du har viden om et sted, en person, eller andet i filmen, som ikke findes på kortet, så kan du selv lave et klip og skrive din egen historie. Dit klip kan blive en del af kortet her, og du kan dele det med andre.
Sådan gør du
- Lav et nyt klip ved at trykke her
- Tilføj mere information til klippet såsom dato, personer eller sted
Du er også velkommen til at tilføje en kommentar med din historie
Kommentarer
Der er ingen kommentarer. Vær den første til at kommentere
Tilføj kommentar
Tak for kommentaren
-----------------------------------------------