Alt dette og sommersolen med!
Turistfilm om Bornholms attraktioner. Bornholmerne gør øen klar til turistinvasionen. Badeliv, lystfiskeri, ensom naturromantik, løvehovederne , Jons Kapel, købstadsidyl, eksempler på bornholmske erhverv og turistattraktioner: fiskeri, hoteller, restauranter, pensionater, campingpladser, rundkirker, silderøgeri, granitindustri, keramik, bornholmurmagere, billeder af Oluf Høst, Christiansø, bornholmsk sensommer og efterår.
Filmen betjener sig af to speakere, den autoritative som ser på Bornholm udefra, og den lokale med bornholmsk accent, som udfordrer det udefrakommende blik på øens og dens indbyggere.
Denne film kan desværre ikke indlejres på andre hjemmesider pga. rettigheder.
Emneord: Bornholm, Turisme, 1950-1959
Instruktør: Ib Dam
Manus: Hans Hansen
Fotograf: Ib Dam
Produktion: Ib Dam Film
Filmtype: DK/Dokumentarfilm
Sådan laver du et klip
- Find det sted i filmen, hvor du ønsker at starte dit klip, og tryk ”Start klip”.
- Når du ønsker at afslutte klippet, trykker du ”Slut klip”.
- For at se klippet, tryk ”Se klip”.
- Hvis du er tilfreds med klippet, trykker du ”Opret klip”.
Når klippet er oprettet, har du mulighed for at placere klippet geografisk i Danmark. Brug danmarkskortet til at placere klippet. Kun klip med stedsangivelse bliver lagt på sitet.
Du behøver kun angive navn og e-mailadresse, hvis du ønsker dit klip skal være en del af sitet.
Du kan frit sende, dele og i de fleste tilfælde indlejre klippet på din Facebookside, hjemmeside, blog eller andet.
God fornøjelse.
Se andre klip
Vi har brug for din viden
Hvis du har viden om et sted, en person, eller andet i filmen, som ikke findes på kortet, så kan du selv lave et klip og skrive din egen historie. Dit klip kan blive en del af kortet her, og du kan dele det med andre.
Sådan gør du
- Lav et nyt klip ved at trykke her
- Tilføj mere information til klippet såsom dato, personer eller sted
Du er også velkommen til at tilføje en kommentar med din historie
Kommentarer
Bent Hansen
09-07-2018
Så fik jeg genopfrisket lidt barndomsminder fra Svaneke, jeg var 9 år i 1960
Ole Michael Mikkelsen
09-07-2018
Han Dam må lære seg hva som er løvehodene! Det er ikke de som han viste ca. 5 min udi filmen - det var kamelhodene.
Merete Espersen
09-07-2018
Manden med salgsvognen, som ringer med klokken, er min oldefar Peter Pihl. Han gik op og ned ad Gudhjems gader med sin grøntsagsvogn. I 1960, hvor filmen er fra, var har 84 år gammel. Han døde 4 år senere i 1964. Selv har jeg aldrig mødt ham. Men jeg har skrevet en bog om hans liv.
Noomi Grønbech Dam
10-07-2018
Den er en fin film
Tilføj kommentar
Tak for kommentaren
-----------------------------------------------